Interjera dizains
Savu māju sajūta
Nekustamā īpašuma pirkšana ir notikums, par ko sapņo daudzi no mums, un ne velti – tas ir viens no nozīmīgākajiem lēmumiem cilvēka dzīvē. Mājoklis mūs saista pie kādas konkrētas vietas, ko, dažādu apsvērumu vadīti, esam izvēlējušies, un kur esam gatavi pavadīt ilgāku savas dzīves posmu, citi – pat visu savu mūžu. Apziņa, ka beidzot rokā tiek turēta tik ilgi kārotā mājokļa atslēga, rada to īpašo piederības sajūtu – savu māju sajūtu. Piekritīsiet, vai ne?
Mūsdienu plašajā nekustamā īpašuma tirgū ir pieejami visdažādākie varianti, no kuriem ikviens var izvēlēties sev tīkamāko. Meklējot savu turpmākās dzīves telpu, ir ieteicams vadīties pēc izjūtām; mēdz teikt, ka māju sajūta vai nu ir jūtama, vai nav, tikai ieejot mājoklī. Vienam šo piederības sajūtu var sniegt saulesgaismas pielieta, silta viesistaba, otram – omulīga virtuve ar praktisku plānojumu, trešajam – tā gaumei atbilstošs interjera dizains, par kuru jau parūpējies iepriekšējais dzīvokļa īpašnieks.
Iespējams, ka esat atraduši savu mājvietu tikko celtā projektā, kur neviens cits pirms jums vēl nav dzīvojis. Tam ir vairāki plusi: mājokļa būvniecībā izmantoti modernākie risinājumi un apdarē pavisam jauni materiāli. Un iespējams, ka tas ir jau aprīkots ar visu nepieciešamo
sadzīves tehniku
un arī pilnībā mēbelēts, proti, seko „nāc un dzīvo tajā pašā dienā” principam. Tas, nenoliedzami, ir ērti (dizainera vīzija un jūsu vēlmēm un priekšnosacījumiem atbilstošais interjera dizains ir bijis viens no „jā” vārda teikšanas iemesliem)!
Bet var arī būt tā, ka dzīvokli vai māju esat iegādājušies „tukšu” – bez jebkādām
iekārtām, mēbelēm un aksesuāriem –, un ar telpas iekārtošanu vai interjera dizaina plānošanu vēlaties nodarboties paši. Ja šis ir tāds gadījums, jums var noderēt vairāki praktiski padomi, kas palīdzēs telpai kļūt mājīgai un vienlaikus arī gaumīgai.
Interjera dizaina elementu izmantošana
Pirmais vārds, kas nāk prātā, domājot par interjera dizaina radīšanu, ir radošums, tomēr tas nebūt nav tik vienkārši, kā sākotnēji varētu šķist. Arī profesionāli interjera dizaineri ievēro zināmus noteikumus, kas balstīti īpašos dizaina principos un elementos. Šie elementi tātad ir telpa, līnijas, forma, gaisma, krāsa, faktūra un raksts, un tieši to pareiza sabalansēšana ir estētiska un gaumīga interjera radīšanas atslēga. Papildus tam, ka tiek uzlabots telpas izskats, panākot, ka visi šie elementi darbojas kopā, tas uzlabos arī tās funkcionalitāti; atcerieties, ka jebkura interjera dizaina veidošanā tie būtu jāņem vērā!
Telpa
Telpa viennozīmīgi ir viens no vissvarīgākajiem interjera dizaina elementiem – tā darbojas kā pamats, uz kura tālāk tiek veidots viss interjera dizaina plānojums. Lielākajā daļā gadījumu dizaina veidošanai pieejamo telpu mājoklī nav tik viegli mainīt vai pievienot, tāpēc strādājiet ar jau esošo!
Atcerieties, ka telpa visās trīs dimensijās (garums, platums un augstums) ir jāizmanto funkcionāli, neatkarīgi no tās platības; to var aizpildīt vai arī atstāt tukšu atkarībā no tā, kādu dizainu esat iecerējuši radīt. Galvenais – radiet līdzsvaru!
Līnijas
Ar horizontālu, vertikālu un dinamisku līniju palīdzību dzīvojamai telpai tiek piešķirta forma, turklāt tās „vada” aci. Iekļaujot dizainā līnijas un izmantojot tās arī apdarē un struktūrā, tiek radīta gan harmonija un vienotība, gan kontrasts.
Horizontālās līnijas (kā krēsli, galdi) rada telpā drošības sajūtu, tās stabilizē. Vertikālās līnijas (logi, durvju ailas) savukārt piešķir brīvuma, viegluma un plašuma sajūtu. Dinamiskās jeb leņķiskās līnijas telpā rada kustību, padara to dzīvāku (kāpnes).
Forma
New Title
Forma – tas ir telpas, kā arī visu tajā esošo priekšmetu apveids. Citiem vārdiem sakot, tā ir attiecināma uz jebko, kas ir trīsdimensionāls. Precīzi veidota forma telpā rada harmoniju un piešķir tai līdzsvaru; telpa būs estētiski vairāk patīkama, ja istabā dominējošā forma atkārtosies arī mazākos, ne tik pamanāmos objektos.
Piemēram, garš galds, kas novietots taisnstūra telpā, interjera dizainā radīs harmonijas sajūtu. Lai piešķirtu tam arī kontrastu un līdzsvaru, virs galda pievienojiet, piemēram, vairākas apaļas taisnā līnijā izkārtotas griestu lampas. Nebaidieties eksperimentēt, tomēr ņemiet vērā, ka daudz dažādu formu izmantošana vienā telpā var radīt mulsinošu un pat nesakarīgu iespaidu.
Gaisma
Gaisma – dabiska vai mākslīga – ir būtisks jebkuras telpas aspekts! Bez pienācīga apgaismojuma visu pārējo elementu potenciāls interjera dizainā netiks izmantots pilnībā. Gaismu varat izmantot gan apgaismojuma radīšanā, gan kā akcentu, gan atmosfēras radīšanai. Maigs, slāpēts apgaismojums radīs mājīgu, omulīgu atmosfēru, savukārt telpas, kurās ieplūdīs dabiskais apgaismojums, šķitīs gaisīgas un priekpilnas.
Gaisma un dažādi
gaismas ķermeņi, protams, ir ārkārtīgi funkcionāls interjera dizaina elements: izmantojiet to, lai apgaismotu savu darbavietu, lasīšanas stūrīti vai ēdamtelpas galdu, kā arī lai izceltu citus objektus dzīvojamā telpā, piemēram, fotogrāfijas, dzegas utt.
Krāsa
Krāsa pati par sevi jau ir vesela zinātne. Tai ir daudz un dažādu pielietojumu, tostarp kā vēl vienam būtiskam interjera dizaina elementam. Noteikti esat dzirdējuši, ka sarkanā krāsa stimulē apetīti, un tieši šī iemesla dēļ to bieži izmanto ēdamistabu dizainā. Ar krāsas palīdzību jums ir iespēja istabā radīt nepieciešamo noskaņu, kā arī mainīt uztveri par telpas patiesajiem izmēriem – vizuāli padarot to mazāku vai lielāku.
Pirmkārt, izvēloties telpai krāsu, apsveriet, kādām vajadzībām šī telpa tiks izmantota, un cik tā ir liela! Vēsi un neitrāli toņi telpā rada mierīgu un atslābinošu gaisotni. Sarkano, oranžo un dzelteno krāsu implementēšana sterilā, baltā telpā radīs siltuma un komforta sajūtu. Zaļā labi iekļausies guļamistabā, jo tā ir miera un veselības krāsa. Otrkārt, apsveriet, kā abi apgaismes veidi – gan dabiskais, gan mākslīgais – ietekmēs vēlamo krāsu dienā un naktī. Ņemiet vērā, ka gaismas intensitāte var mainīt cilvēka krāsu uztveri.
Faktūra
Faktūra galvenokārt ir saistīta ar dažādām virsmām; faktūra ir atbildīga par to, kā virsma izskatās, kāda tā šķiet pēc sajūtām. Faktūra dzīvojamai telpai var piešķirt dziļumu, tā nosaka kādas noteiktas virsmas izskatu vai pat konsistenci. Faktūru interjera dizainā var izmantot, lai uzlabotu telpas esošās funkcijas vai nodrošinātu tai papildu dimensiju.
Nelielā, tumšā telpā
mēbeles
ar gludu un spīdīgu apdari būs gaismu atstarojošas, tādējādi radot telpā dabiska apgaismojuma sajūtu, un otrādi – lielā, gaišā telpā raupja faktūra var palīdzēt līdzsvarot dabiskās gaismas pārmērīgumu.
Raksts
Kā interjera dizaina elements raksts bieži strādā apvienojumā ar krāsu. To, tāpat kā faktūru, var izmantot, lai piešķirtu virsmām papildu dimensiju. Rakstiem gan ir pašiem savs vēstījums – tie telpā rada nepārtrauktības, dzīvīguma un vienmērīgas pārejas sajūtu.
Raksti var būt dažāda veida: kā svītras, ģeometriskas figūras, kā attēli, dažādi motīvi un dzīvnieku attēlojumi. Raksts tiek veidots, izmantojot dizaina elementa atkārtošanos, un tas redzams, piemēram, uz tapetēm, mīkstajām mēbelēm, plediem, aizkariem, grīdām utt. Tikai padomājiet, cik istaba būtu neizteiksmīga bez rakstiem!
Ja visus šos dizaina elementus izmantosiet sabalansēti un saskaņā citu ar citu, rezultāti neizpaliks!